spacer.png, 0 kB

Galeria

Cytaty

W naszych czasach dzieci bardzo wcześnie dochodzą do wieku rozeznania: wszyscy tak mówią. Dzieci zaledwie trzy- czy czteroletnie, najwyżej piecioletnie, umieją już dość dobrze rozumować i doskonale potrafią odróżnić zwykły chleb od Chleba Eucharystycznego. Mówi się, że zazwyczaj wiek rozeznania przypada około siódmego roku życia. U niektórych może i tak, ale u bardzo wielu dzieci dzieje sie to o wiele wcześniej, a jedynie w nielicznych rzadkich przypadkach po siódmym roku życia. Jest to zatem ów wiek rozeznania odpowiedni do przyjęcia Eucharystii.

kard. C. Gennari
Święta Kongregacja Sakramentów

JoomlaWatch Agent

JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
spacer.png, 0 kB
Piękne życie od początku Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 2
KiepskiŚwietny 

Siadając do pisania listu na temat wrażeń z przeżytej wczesnej I Komunii Świętej naszego sześcioletniego dziecka i myśli zawartej w tytule, nie sposób nie odnieść się do wspaniałego, świętego wzorca zesłanego nam przez Boga - Jana Pawła II. Na samym początku tego listu chcemy przekazać wszystkim ludziom dobrej woli wyrazy współczucia z powodu ziemskiej straty przyjaciela, Jana Pawła II. Pozostajemy w wierze, że owoce wielkiego dzieła, które wypełnił są przed nami. Dziękujemy Bogu za dar jego wspaniałej obecności.

W tym duchu traktujemy również przeżytą w Wielki Czwartek 2005 roku I Komunię Świętą naszego syna Mikołaja, ubogaconą tymi wyjątkowymi rekolekcjami związanymi z ponownym przeżywaniem drogi i odejściem do domu Ojca duchowego wzoru. To jakby pozostawić barkę na brzegu.

Czy można inaczej niż jako dar Boży odczytać życie, w którym przeżywamy wspaniałe cuda, spotykamy pięknych (w pełnym tego słowa znaczeniu) ludzi, zbieramy owoce w postaci naszych dzieci, które uczymy, i które nas uczą. Obleczmy zatem dziatki nasze w tę zbroję światłości, budując ich życie na opoce, bez lęku - bo z Bogiem.

Czy można nie skorzystać z tej łaski, by jak najszybciej dać oręż osobie, którą kochasz i masz obowiązek wskazywać jej najlepszą drogę. Życie bez nauki Chrystusa i opieki Bogurodzicy, to tylko egzystencja.

Wiele doświadczeń związanych z wychowaniem dzieci, tych już dorosłych i tych mniejszych oraz własne dzieciństwo i życie dorosłe, niezłomnie wskazuje, że chwile, w których się nam wydaje, że możemy zdziałać coś wyłącznie sami, są ulotne. Nie musimy się obawiać, że coś stracimy oddając siebie i dziecko Bogu. Wszystko zyskamy kierując się słowami: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale nie wszystko buduje." (1 Kor 10, 23).

Na koniec listu nie sposób nie wspomnieć i podziękować wspaniałym ludziom, organizatorom małych ojczyzn, animatorom dobrego życia: ks. proboszczowi Marcinowi Węcławskiemu, Pani dyrektor Beacie Nadolnej, Pani Grażynie Strykowskiej i Panu Maciejowi Greli, oraz wielu innym.

Bóg zapłać.

Violetta i Dariusz Przewoźni
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
   

Free Joomla Templates By Joomlashack