Wczesna komunia święta

Praktyka wczesnej pierwszej Komunii świętej, żywa w wielu parafiach w latach sześćdziesiątych minionego wieku, przypomniana przez Świętego Jana Pawła II, intryguje zarówno duszpasterzy, jak i wielu wiernych świeckich. Najczęściej budzi zrazu sprzeciw, po bliższym poznaniu - entuzjazm.

Dowiedz się więcej Posłuchaj nauk

Prowadzi je Duch Święty

Wiktoria w styczniu 2008 roku skończyła 5 lat. Gdy ksiądz podczas naszego przystępowania do Komunii św. robił znak Krzyża na jej czole zaczęła pytać, kiedy ona będzie mogła przyjąć Pana Jezusa. Nasza córka jest wrażliwa i nieśmiała. Na pierwszym spotkaniu z księdzem Proboszczem nie chciała odpowiedzieć na żadne jego pytanie. Rozpoczęła jednak cykl katechez przygotowujących.

Czytaj więcej...

Najważniejszy prezent

Niemal weselne przyjęcie w restauracji poprzedzone kilkumiesięcznym stresem związanym z wkuwaniem katechizmu, przeliczanie pieniędzy podarowanych przez krewnych w kopertach z „Pamiątką I Komunii Świętej” i licytacja najlepszych prezentów wśród kolegów z klasy – to wszystko ominęło naszą córkę. Pan Bóg przygotował dla niej inną drogę. Wczesną.

Czytaj więcej...

Czułem się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi

Wczesną Komunię świętą przyjąłem w wieku sześciu lat. Zaczęło się od tego, że dostałem list od księdza proboszcza, w którym zachęcał mnie do przyjęcia Komunii świętej. Po przeczytaniu listu byłem bardzo przejęty. Zgodziłem się.

Przygotowywałem się bardzo intensywnie. Gdy nadszedł ten dzień, w którym po raz pierwszy miałem przyjąć Pana Jezusa do swego serca, czułem, że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. To, że przyjąłem wczesną Komunię św., nie przeszkadzało mi w późniejszych latach, wręcz mi pomagało. Byłem i jestem szczęśliwy, że mogłem przyjąć Jezusa w tak młodym wieku.

Jacek - lat 12

 

Cieszę się każdą przeżywaną chwilą

Jako dwudziestotrzyletnia dziewczyna czuję ogromną radość, że już w tak wczesnym wieku mogłam w pełni uczestniczyć we Mszy św. Zjednoczenie się z Jezusem w Eucharystii nadaje sens mojemu życiu, daje siłę w codziennej pracy, pozwala cieszyć się każdą przeżywaną chwilą i umacnia mnie w dążeniu ku wieczności drogą wskazaną przez Chrystusa.

Weronika - lat 23

Pragnę Cię przyjąć, Panie

Pragnę Cię przyjąć Panie z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych"

Nasza 5 - letnia Julka już od roku odmawia tę modlitwę, prosząc z wielką gorliwością o łaskę wczesnej komunii świętej. Jej ufna dziecięca prośba została wysłuchana ( i to dokładnie, gdyż Julia dodawała zawsze: "proszę o pięcioletnią Komunię świętą") i córeczka nasza przyjęła Pana Jezusa do swojego serca w Wielki Czwartek tego roku, zaledwie parę miesięcy po ukończeniu piątego roku życia.

Czytaj więcej...

Zapragnęła Komuniii

24 marca 2005 roku nasza córeczka Helenka przystąpiła do wczesnej I Komunii Świętej w parafii p.w. Maryi Królowej. Nasze przygotowania do tej uroczystości zaczęły się w 2003 roku, kiedy to zastanawialiśmy się, czy pięcioletnia córeczkę zapisać na religię przygotowującą do Komunii. W Helence nie było jednak takiego pragnienia, nawet pomimo tego, że kilkoro jej znajomych dzieci rozpoczęło takie przygotowania.

Czytaj więcej...

Piękne życie od początku

Siadając do pisania listu na temat wrażeń z przeżytej wczesnej I Komunii Świętej naszego sześcioletniego dziecka i myśli zawartej w tytule, nie sposób nie odnieść się do wspaniałego, świętego wzorca zesłanego nam przez Boga - Jana Pawła II. Na samym początku tego listu chcemy przekazać wszystkim ludziom dobrej woli wyrazy współczucia z powodu ziemskiej straty przyjaciela, Jana Pawła II. Pozostajemy w wierze, że owoce wielkiego dzieła, które wypełnił są przed nami. Dziękujemy Bogu za dar jego wspaniałej obecności.

Czytaj więcej...

Rozmowa z dziećmi wczesnokomunijnymi

Beata Nadolna: Niedawno przyjęliście Pana Jezusa do serca po raz pierwszy.
Dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar i skarb, jakim jest Eucharystia, dziękujemy, że wszystkie dzieci były zdrowe . Chciałabym Was zapytać, jak przeżyliście ten dzień, co czuliście?

Czytaj więcej...

Rozmowa z Kacprem

B.N. Niedawno wydarzyło się coś bardzo ważnego…
K.W. Byłem u Komunii świętej!
B.N. Kacper, ile masz lat?
K.W. Siedem, chodzę do zerówki, ale teraz nie chodzę i jestem u Babci, bo jestem chory.
B.N. Jak to się stało , że już poszedłeś do Komunii świętej?

Czytaj więcej...

Sześcioletni Piotruś i wczesna Komunia Święta

Nie pochodzę z parafii x.Marcina, ale jestem Mu wdzięczny za przyjęcie mojego syna do Komunii Św. przed jego tzw. terminem, wespół z klasą. Bardzo chcieliśmy z żoną, aby Piotruś nie myślał o prezentach materialnych, a jedynie o radości z Przyjścia Pana Jezusa. Radziliśmy się naszego x. prob., który niestety zbił nas argumentem, że być może Piotruś będzie nieszczęśliwy(!), jeśli uroczystość ta odbędzie się poza wspólnotą klasową, bo to wspólnota jest najważniejsza.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Siostra Łucja z Fatimy